W obecnych czasach coraz więcej osób chce żyć oraz jeść zdrowo. Z roku na rok rośnie liczba tych, którzy oprócz walorów smakowych doceniają również skład posiłku oraz wartości odżywcze. Co więcej, trend zdrowej, ekologicznej żywności staje się coraz powszechniejszy, a popyt na zdrową żywność rośnie. Gdzie taką kupować?

Lokalne bazarki

To podstawowe miejsce, które pozwoli zaopatrzyć się w lokalne, świeże produkty. Warzywa i owoce często pochodzą z niewielkich upraw i pozbawione są chemii, wyróżniają się też wyjątkowym smakiem. Na targu czy bazarku możesz też zakupić jajka, świeże masło i mleko, nabiał, miód, a często również przetwory i dania gotowe do odgrzania.

Minusem bazarków i targów jest często ich krótki czas otwarcia. Jeśli ktoś pracuje do późna, może nie mieć możliwości zrobić zakupów w takim miejscu. Towar bywa też ograniczony i jeśli przyjdziesz zbyt późno, niewiele dla Ciebie zostanie.

Sklepy internetowe

Zakupy robione przez Internet to bardzo szybko rozwijający się trend, może nawet na równi z zapotrzebowaniem na zdrową żywność. Obecnie zakupy online to już nie tylko ubrania, kosmetyki czy różnego rodzaju sprzęt. W sieci można znaleźć wiele sklepów internetowych ze zdrową żywnością, które oferują szeroki asortyment. Z powodzeniem możesz zamówić kasze, zdrowe środki słodzące, przyprawy i inne produkty, które się szybko nie psują. Oprócz tego jednak istnieją miejsca, które dowożą świeżą żywność z gwarancją dostarczenia jej schłodzonej.

Specjalistyczne sklepy ekologiczne

Niemal w każdym mieście, niezależnie od wielkości, można znaleźć sklep ekologiczny. Zazwyczaj mają one bogaty asortyment i produkty nie tylko żywnościowe, ale i kosmetyki czy środki do czyszczenia w wersji bio. Wiele z nich oferuje również świeże owoce i warzywa wprost z gospodarstw rolnych. Niektóre sklepy w swojej ofercie mają także wyszukane produkty, takie jak owoce tropikalne, które możesz wykorzystać do wielu egzotycznych potraw.

Komitywy rolników

Ciekawym zjawiskiem ostatnich lat są komitywy rolników, gospodarstw rolnych i niewielkich przedsiębiorstw wytwarzających eko produkty. Komitywy opierają swoje działanie na współpracy z niewielkimi podmiotami i zbierając je razem tworzą miejsce w intrenecie, w którym można nabyć ekologiczne produkty. Dostawy „prosto ze wsi” odbywają się zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu, a klienci mogą nabyć świeże owoce, warzywa, wyjątkowe przetwory, sery i inne produkty. Nierzadko wyroby mają certyfikat świadczący o ekologicznej uprawie lub wytwarzaniu. To kolejna metoda na pozyskanie zdrowej żywności w obecnych czasach.