Kuracja tlenowa inaczej tlenoterapia w komorze normobarycznej to prosta i skuteczna metoda na poprawienie kondycji, a także wsparcie w licznych chorobach przewlekłych. Specjalna mieszanka powietrza zawierająca większe stężenie tlenu, dwutlenku węgla oraz wodoru działa prozdrowotnie i pomaga w rekonwalescencji. Na czym dokładnie polega kuracja tlenowa i jakie daje efekty?

Kuracja tlenowa w komorze normobarycznej – na czym polega?

Komora normobaryczna to specjalna kapsuła, w której odbywają się sesje tlenoterapii. W tym celu została opracowana specjalna mieszanka powietrza, która różni się znacznie, od tego, czym oddychamy. Zwykłe powietrze zawiera około 21% tlenu, 0,04%  dwutlenku węgla i śladowe ilości wodoru. Dodatkowo w coraz większej ilości miast przekraczane bezpieczne limity zanieczyszczenia.

Choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy to, czym oddychamy, tak samo, jak to, co jemy, czy pijamy, ma istotne znaczenie dla zdrowia. Liczne badania wykazały, że zwiększenie zawartości tlenu, dwutlenku węgla oraz wodoru ma korzystny wpływ na ludzki organizm i ma działanie prozdrowotne. Właśnie dlatego została opracowana komora normobaryczna, w której w podwyższonym ciśnieniu atmosferycznym oddycha się mieszanką zawierającą: dwa razy więcej tlenu około 40%, 2% dwutlenku węgla oraz znacznie wyższe stężenie wodoru – 0,5%.

Tlen, dwutlenek węgla i wodór – poznaj ich prozdrowotne działanie

Tlen jest cząsteczką niezbędną do funkcjonowania wszystkich żywych organizmów. Bierze udział w reakcji utleniania, dzięki któremu powstaje potrzebna do życia energia, która zasila wszystkie komórki. Brak tej energii powoduje ich śmierć. Cząsteczki tlenu biorą również udział w licznych reakcjach odpornościowych, przyspieszają gojenie się ran oraz łagodzą stany zapalne. Zastosowanie tlenu przy zwiększonym ciśnieniu atmosferycznym ułatwia jego przenikanie do tkanek oraz płynów fizjologicznych. Dzięki temu dociera również tam, gdzie w wyniku procesów chorobowych są niedotlenione. Dodatkowo zwiększa liczbę komórek macierzystych w krwioobiegu.

Dwutlenek węgla może się kojarzyć z negatywnym działaniem, jednak jego obecność w organizmie jest niezbędna do prawidłowego działania. Dwutlenek węgla odpowiada za transport tlenu przez hemoglobinę do komórek. To od stężenia dwutlenku węgla w pęcherzykach płucnych i krwi tętniczej zależ, czy tlen będzie się „odrywał” od transportującej go hemoglobiny w tkankach. Zbyt niskie stężenia dwutlenku węgla prowadzi do powstania tzw. głodu tlenowego. Dlatego zwiększona ilość dwutlenku węgla w komorze tlenowej ułatwia przyswajalność tlenu przez komórki.

Wodór zaś jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Jest to związek, który wyłapuje wolne rodniki, powstające w licznych procesach zachodzących w organizmie. Oksydanty reagują ze strukturami wewnątrzkomórkowymi, powodując ich uszkodzenia, prowadzące do obumarcia komórki. Wysokie stężenie wodoru w mieszance powietrza w komorze normobarycznej chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.

Kuracja tlenowa w rekonwalescencji

Tlenoterapia to nieinwazyjna i skuteczna metoda, przyspieszająca proces powrotu do zdrowia. Zwiększone ciśnienie atmosferyczna do 1500 hPa przy zwiększonym stężeniu tlenu zwiększa namnażanie się komórek macierzystych, odpowiedzialnych za procesy regeneracyjne w ludzkim organizmie. Dzięki temu czas rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych, urazach, oraz kontuzjach jest znacznie krótszy. A choroby szybciej wraca do sił.

Kuracja tlenowa jest również skutecznym sposobem na walkę z powikłaniami po przebytym COVID-19. Post COVID syndrom to zaburzenia, które pojawiają się u pacjentów po przejściu infekcji wirusowej i utrzymują się nawet do pół roku. Najczęstszymi objawami post COVID syndrom są:

  • Przemęczenie;
  • Mgła mózgowa;
  • Bóle głowy;
  • Zaburzenia koncentracji;
  • Kaszel;
  • Duszności;
  • Bóle w klatce piersiowej;
  • Bóle stawów;
  • Zaburzenia smaku i węchu;
  • Depresje i stany lękowe.

Wiele tych objawów jest efektem niedotlenienie organizmu w czasie choroby, a także zaburzeń w układzie krążenia i mikrozatorów.

Badania wykazują, że terapia tlenowa w komorze normobarycznej łagodzi objawy i przyspiesza powrót do pełnej kondycji.

Terapia tlenowa w chorobach przewlekłych

Kuracja tlenem może być stosowana w licznych chorobach przewlekłych, łagodząc ich objawy, poprawiając kondycję i zmniejszając takie zaburzenia jak depresja, czy nerwice lękowe. Może być stosowana w rehabilitacji:

Kardiologicznej — normobaria zwiększa zawartość tlenu we krwi, poprawia wydajność mięśnia sercowego oraz łagodzi nadciśnienie płucne i objawy niewydolności serca.

Neurologicznej – lepsze dotlenienie mózgu usprawnia jego działanie, poprawia jego aktywność oraz zwiększa metabolizm w tkance nerwowej, wspomagając pracę układu nerwowego. Dzięki temu łagodzi skutki udaru mózgu, ułatwia tworzenie się nowych połączeń nerwowych w mózgu, czy stymuluje uśpione komórki. Wszystko to przyspiesza rehabilitację oraz zwiększa sukces terapii.

Zaburzeniach psychicznych takich jak nerwica, depresja, czy zaburzenia snu i koncentracji. Skuteczność terapii tlenowej wykazano również w przypadku takich zaburzeń jak:

  • Alergie,
  • Zespół downa,
  • Borelioza,
  • Łuszczyca,
  • Zaburzenia dermatologiczne,
  • Nadwaga i otyłość,
  • Migreny.