Zanim sięgniesz po garść tabletek, zajrzyj do lodówki lub spiżarni. Jest niemal pewne, że znajdziesz w nich przynajmniej jeden z opisywanych poniżej naturalnych antybiotyków, które wesprą Twój organizm w walce z infekcjami. Sprawdź, jak z nich skorzystać, by cieszyć się zdrowiem przez całą zimę.

Czosnek i cebula

Już nasze babcie polecały jedzenie czosnku i cebuli na wzmocnienie organizmu w okresie przeziębień. Składnikiem, który odpowiada zarówno za właściwości prozdrowotne, jak i charakterystyczny smak obu warzyw, jest allicyna – związek chemiczny pochodzenia siarkowego o silnych właściwościach bakteriobójczych. Niektóre badania sugerują również, że może posiadać właściwości przeciwnowotworowe. Wydziela się, gdy naruszymy ząbek czosnku lub cebulę, np. podczas krojenia czy wyciskania. Najsilniejsze działanie warzywa wykazują w postaci surowej, dlatego surową cebulę warto dodawać do kanapek czy sałatek, a czosnkiem w wzbogacać sosy czy smakowe masło.

Miód

Świetny smak i właściwości prozdrowotne miodu sprawiają, że w sezonie infekcji powinien być w każdej spiżarni. Miód również skuteczni zwalcza bakterie, w tym te szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu, jak gronkowce czy paciorkowce. Świetnie radzi sobie również z chorobotwórczymi grzybami, a część badań wskazuje, że miód może okazać się cenny nawet w walce z gruźlicą. Wspomniane właściwości miód zawdzięcza obecności apidycyny, lizozynu, a w szczególności silnie bakteriobójczej inhibiny. Pod kątem zdrowia miód miodowi nierówny. Musi oczywiście być naturalny, a z ich grona najsilniejsze działanie wykazuje miód lipowy i gryczany. Najwięcej inhibiny znajdziemy natomiast w miodach pozyskiwanych z terenów położonych co najmniej 1000 m nad poziomem morza.

Chrzan

Kolejnym antybiotykiem z domowej kuchni jest chrzan, nieprzypadkowo dodawany do świątecznych buraczków. Przerobiony na syrop pomoże w razie infekcji górnych dróg oddechowych – działa wykrztuśnie, dezynfekuje drogi oddechowe i łagodzi kaszel, również w przebiegu zapalenia oskrzeli. Świeży chrzan to natomiast remedium na bakterie, grzyby i wirusy, dzięki czemu nie tylko chroni przed infekcjami, ale tez skutkami świątecznego obżarstwa. Za prozdrowotne właściwości chrzanu odpowiadają zawarte w nim lizozymy, fitoncydy i alkohol fenyloetylowy.

Żurawina

Kolejny dodatek, który kojarzy się z okresem świątecznym, jest znany ze względu na pozytywny wpływ na drogi moczowe. Mowa oczywiście o żurawinie, której spożywanie jest zalecane przy infekcjach układu moczowego pochodzenia bakteryjnego. Poza tym, dzięki wysokiej zawartości witaminy C, żurawina zalecana jest jako środek chroniący przed infekcjami górnych dróg oddechowych. Z kolei zawarte w niej proantocyjanidyny wpływają leczniczo na wątrobę, a naturalnie przeciwbakteryjne właściwości żurawiny pomagają zwalczać bakterie w żołądku, a tym samym zapobiegać wrzodom.

Imbir

Nie bez powodu napar na bazie imbiru i cytryny bywa nazywany eliksirem zdrowia. Jego korzeń również posiada liczne właściwości lecznicze, w tym antybakteryjne i przeciwzapalne. Jego składniki mają również zdolność łagodzenia przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Imbir jest źródłem witamin A, C i K, witamin z grupy B, jak również kwasu foliowego, żelaza czy potasu. Za jego prozdrowotne właściwości odpowiadają przede wszystkim olejki eteryczne i żywice, które wydzielają się pod wpływem ciepła. Waśnie dlatego napary i herbaty z dodatkiem imbiru łagodzą stany zapalne gardła, kaszel i suchość w jamie ustnej. Warto więc o nim pamiętać przygotowując sezonowe napoje.