Od przynajmniej kilku miesięcy możemy mówić o modzie na samodzielne wędzenie. Trend ten przypada do gustu osobom, które kochają gotować, jego zwolennikami okazują się jednak również osoby, które wcześniej stroniły od eksperymentowania w kuchni. Dlaczego zatem warto samemu wędzić i czy możemy domniemać, że moda na wędzenie nie przeminie w najbliższym czasie?

Po pierwsze – dla zdrowia

Istnieje szereg argumentów przemawiających za samodzielnym wędzeniem, jeden z najważniejszych dotyczy przy tym naszego zdrowia. Owszem, żyjemy w czasach, w których nie powinniśmy mieć trudności z kupieniem wędliny albo wędzonej ryby, jakość produktów tego typu często pozostawia jednak wiele do życzenia. Często możemy usłyszeć, że wędzone mięso jest albo bardzo drogie, albo niezbyt zdrowe, a przecież kupujemy go przede wszystkim po to, aby cieszyć się jego walorami smakowymi i pozytywnym wpływem na organizm. Oczywiście, wędzenie także wiąże się z pewnymi wydatkami, których nie da się uniknąć zwłaszcza, gdy stawiamy dopiero swoje pierwsze kroki, trudno jednak polemizować z osobami, które uważają, że mówimy o kosztach, które warto ponieść.

Po drugie – dla smaku

Każdy z nas z pewnością słyszał o tym, że osoby przygotowujące mięso, wędliny i wędzone ryby samodzielnie, nie wyobrażają już sobie kupowania tego rodzaju produktów w sklepie. Czy wynika to ze snobizmu? Choć takie może być nasze pierwsze skojarzenie, w rzeczywistości przyczyną takiego podejścia nie musi być wcale przeświadczenie o własnej doskonałości. Mięso wędzone w domu rzeczywiście ma zdecydowanie lepszy smak, nie może być jednak inaczej, skoro do jego produkcji wykorzystujemy tylko najlepsze składniki, nie dodając środków chemicznych, które miałyby przedłużyć czas jego przydatności do spożycia oraz poprawić jego wygląd.

Po trzecie – dla przyjemności

Wędzenie mięsa i ryb w domowym zaciszu może wydawać się ciężką pracą, takie przeświadczenie nie ma jednak wiele wspólnego ze stanem faktycznym. W rzeczywistości mamy do czynienia z czynnością nie tylko nieskomplikowaną, ale również satysfakcjonującą. Prawdą jest to, że wędzenie wymaga czasu, nowoczesne wędzarnie sprawiają jednak, że i ten zostaje ograniczony do niezbędnego minimum. Nie można przy tym nie docenić słów uznania pod naszym adresem padających z ust osób mających okazję przekonać się o tym, jak smaczne są przygotowane przez nas wędliny.

Po czwarte – dla urozmaicenia

Wędzone mięso jest smaczne i zdrowe, a dietetycy uważają, że może być włączone nawet do jadłospisu tych osób, które walczą z nadmiarem kilogramów. Ciągle nie jest to przy tym stały element spożywanych przez nas posiłków, włączenie go do codziennego menu może być więc znakomitym pomysłem na jego odświeżenie. Wędzonki są obecnie kojarzone przede wszystkim ze szczególnymi okazjami, można jednak jeść je nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Po piąte – bo jest proste

Wędzenie mięsa, wędlin i ryb wcale nie jest skomplikowane. W sieci można znaleźć dziesiątki przepisów i propozycji urządzeń, które ułatwią nam te zadanie.

 

Jak zacząć?

Wystarczy tak naprawdę zaopatrzyć się w fachową literaturę, poczytać trochę blogów o wędzeniu i zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt. Na pewno przyda się wędzarnia. Na rynku jest wiele ciekawych rozwiązań. Rozróżniamy wędzarnie elektryczne np. wędzarnie Borniak lub wędzarnie opalane drewnem lub zrębkami.