Wyobrażasz sobie samego siebie podczas porodu twojego dziecka? Po pędzeniu przez miasto samochodem, w towarzystwie coraz głośniej krzyczącej kobiety, nerwowym biegu przez szpitalne korytarze? Jak to przeżyć, by nie stało się traumą, a czymś naprawdę wartym wspomnień? Można pójść do szkoły rodzenia.

Zaraz, zaraz, jak to? Po co facetowi techniki oddychania przy porodzie? Zadajesz takie pytania? Mylisz się zatem mocno. Owszem, szkoła rodzenia uczy odpowiedniego sposobu oddychania podczas narodzin dziecka, ale możesz mieć w tym swój udział, nawet jeżeli podczas prawdziwego porodu będziesz w innym miejscu. Chodzi po prostu o wsparcie twojej kobiety w tej trudnej dla niej chwili. Ona na pewno się stresuje bardziej od ciebie, a ćwiczenie uzmysławiają jej, że może być naprawdę ciężko w chwili rozwiązania. Każde wsparcie, także to psychiczne, przyda się jej bardzo. Nie bądź samolubny.

Szkoła rodzenia naprawdę uczy

Dawno też minęły czasy, kiedy to mężczyzna zajmował się swoim dzieckiem co najwyżej przez jakąś godzinę dziennie, jak już miał na to ochotę po przyjściu z pracy. Dziś urlop tacierzyński to coraz popularniejsza forma opieki nad dzieckiem, warto rozważyć i tę możliwość. Nawet jeśli jednak nie decydujesz się na takie właśnie rozwiązanie, warto wspomagać swoją wybrankę w codziennych czynnościach przy niemowlęciu. Zajęcia szkoły rodzenia przygotowują właśnie do tego, pozwalają podołać nowym obowiązkom młodego taty. Przewijanie, ubieranie, mycie, nacieranie nie będą już miały żadnych tajemnic przed tobą. Podobnie jak karmienie na przykład, w końcu niekiedy dzieci szybko zostają odstawione od piersi. Twoja kobieta na pewno doceni każdy rodzaj pomocy od ciebie, zwłaszcza kiedy będzie miała dla siebie więcej czasu. Trzeba pamiętać także i o tym, bo pierwsze miesiące opieki nad noworodkiem są nie tylko męczące fizycznie, ale również i psychicznie. Każde wsparcie jest zatem na wagę złota.

Jeśli się jeszcze zastanawiasz, możesz więcej info przeczytać tutaj. Ja osobiście wierzę, że zajęcia w szkole rodzenia są z punktu widzenia faceta naprawdę szkołą życia. Stąd też polecam każdemu, niezależnie od płci. Może zresztą nawet bardziej przydadzą się mężczyznom właśnie.