Pijemy niewystarczającą ilość płynów, jemy małe ilości warzyw i owoców, za mało się ruszamy. A później mamy problem z wypróżnieniem się i sięgamy po środki przeczyszczające. Wystarczy jednak kilka prostych kroków, aby problem przestał się pojawiać.

1.Ureguluj czas wypróżnień

Powinnaś/ powinieneś mieć rano czas na spokojną wizytę w toalecie. Zacznij więc wstawać trochę wcześniej. W trakcie załatwiania się najbardziej korzystna jest pozycja kuczna, którą trudno jest przyjąć na sedesie. Ułatwisz sobie wypróżnienie, jeśli podstawisz sobie pod stopy mały stołeczek.

2.Zmień swoje nawyki żywieniowe

Unikniesz zaparć, jeśli w twojej diecie znajdą się produkty, które zawierają błonnik rozpuszczalny w wodzie. Każdego dnia musisz sobie dostarczyć 25-40 gram błonnika. Błonnik rozpuszczalny w wodzie znajdziesz w owocach, warzywach, kaszach, razowym pieczywie. Jedz jedną pomarańczę dziennie. Naturalnym środkiem rozwalniającym jest zawarty w niej kwas cytrynowy. Potrawy posypuj zmielonym (najlepiej bezpośrednio przed jedzeniem) siemieniem lnianym. Unikaj jedzenia pokarmów, które zapierają: kakao, czekolady, dużych porcji ziemniaków, jajek i białego ryżu.

3.Jedz regularnie

W nawale zajęć zawodowych i domowych zapominamy o regularnym spożywaniu posiłków. Postaraj się to zmienić. Jedz mniejsze porcje, ale 4-5 razy dziennie. Proces trawienia rozpoczyna się już w ustach, starannie więc żuj każdy kęs. Jedz powoli, unikaj napięć emocjonalnych przy stole, bo mogą powodować zaparcia.

4.Pij więcej

Każdego dnia 1,5- 2 litry. Wybieraj wodę mineralną i soki warzywne oraz owocowe. Soki rozcieńcz wodą w proporcji 1:1. Pamiętaj także o kefirze, jogurtach, które zawierają żywe kultury bakterii i zsiadłym mleku. Staraj się pić mniej mocnej herbaty i kawy, unikaj niekorzystnie działających na pracę jelit mocnych alkoholi oraz napojów gazowanych.

5.Dbaj o ruch

Ćwicz rano co najmniej przez 15 minut. Codziennie spaceruj chociaż 30 minut. Dwa razy w tygodniu poświęć 60 minut na pływanie lub jazdę na rowerze.