Wrotycz – roślina raczej mało znana, a jednak powszechnie spotykana w całej Europie oraz na obszarach Azji o klimacie umiarkowanym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z jej szeregu zastosowań i właściwości, a szkoda, bo spokojnie mogłaby zastąpić kosztowne leki, jak np. antybiotyki będące dla nas równie pomocne, jak i szkodliwe w dłuższej perspektywie.

 

Kiedy możemy ją zbierać

Ziele i liście wrotyczu zbiera się przed i w czasie kwitnienia, jego kwiaty tylko w czasie kwitnienia. Okres zbiorów liści trwa od maja do sierpnia, natomiast kwiatów od lipca do sierpnia, jeśli się spóźnimy kwiaty możemy ewentualnie pozbierać we wrześniu. Owoce zbiera się w czasie dojrzewania. W zasadzie każda część tej rośliny posiada swoje przeznaczenie.

Jak działa

Roślina ta zawiera bardzo dużo substancji przeciwzapalnych, zatem może być alternatywą dla sterydowych i niesterydowych leków. Jest świetna w walce z pasożytami takimi jak kleszcze, nużeńce, wszy, świerzb itd. Poza tym ma działanie przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwwirusowe. Bez wątpienia wyleczy nas z grypy, przeziębienia czy nawet anginy. To jednak nawet nie połowa jego właściwości – wrotycz jest silnie odkażający, działa przeciwbólowo oraz rozkurczowo (świetny na bóle miesiączkowe) jest pomocny w zwalczaniu trądziku, stymuluje wydzielanie hormonów i reguluje przemianę materii. Wpływa także na układ immunologiczny, zapobiega odkładaniu blaszek miażdżycowych w tętnicach i powstawaniu zakrzepów, sprawdza się również jako preparat pobudzający akcję serca. Nadaje się jako lek uspakajający, wspomaga leczenie depresji i ułatwia zasypianie.

Sposób przyrządzania

Wrotycz spożywa się w formie naparu, jego osuszone kwiaty w ilości dwóch łyżek zalewa się 500 ml wrzącej wody. Parzymy mieszankę przez 30min pod przykryciem. Po przecedzeniu można spożywać taki napar do 4 razy dziennie. Jeśli chcemy użyć go w celu odstraszenia owadów, możemy spryskać naparem ciało. Można stosować go miejscowo w formie okładów w leczeniu mięśni i stawów i w tym przypadku najlepiej sprawdzi się wrotycz w postaci nalewki.

Wrotycz nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz matki karmiące!