Mają wyborny smak, są więc chętnie chrupane przez wszystkich. Orzechy laskowe, włoskie, pinii, brazylijskie, pistacjowe albo ziemne mają jeszcze szereg właściwości odżywczych. Zawierają łatwo przyswajalne białko, wartościowe tłuszcze. Mają wiele witamin i soli mineralnych. Powinny być ważnym składnikiem diety wegetariańskiej. Lista ich zalet jest jeszcze dłuższa.


Na serce, kości i wzrok
We wszystkich orzechach, które najczęściej kupujemy zawarta jest arginina, która rozszerza naczynka krwionośne i chroni przed tworzeniem się blaszek miażdżycowych, a więc także przed miażdżycą. Orzeszki pinii zawierają największą (spośród wszystkich orzechów) ilość steroli roślinnych. Substancje te obniżają poziom złego cholesterolu (LDL).

Profilaktyka osteoporozy

Wszystkie orzechy zawierają dużą ilość wapnia, który jest potrzebny naszym kościom. Najwięcej tego pierwiastka zawierają orzechy laskowe. Jedząc je nie tylko zmniejszamy ryzyko zachorowania na osteoporozę, ale dodatkowo dbamy o swoje zęby.

Na zmęczenie i stres

We wszystkich orzechach jest duża ilość magnezu i witaminy B6, które wspomagają pamięć i koncentrację oraz łagodzą napięcie nerwowe. Najwięcej tych składników znajdziemy w orzeszkach ziemnych i migdałach.

Chronią oczy

Wzmacniają siatkówkę oka i chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Orzechy zawierają duże ilości substancji, których potrzebują nasze oczy: luteiny i zeaksantyny.

Dodają energii

Substancje, które zawierają wszystkie orzechy regulują poziom cukru we krwi. Trafia on do mięśni, a nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Mimo więc, że są bardzo kaloryczne, nie są zbyt tuczące. Ale jest jeden warunek: jedzmy je rano, a nie wieczorem i wybierajmy łuskane, a nie te w polewie czekoladowej.

Garść orzechów to nie tylko zastrzyk witamin i minerałów, które są korzystne dla zdrowia, ale także dla urody. Zawarty w nich potas, magnez i siarka oraz witaminy A i C (najwięcej laskowe i włoskie) uelastyczniają skórę i wspomagają odbudowę naskórka.