Jeśli zaczynamy mieć problem z wiosennym przeziębieniem pewnie na samym początku zastanawiamy się jak będzie można ten problem pokonać w najszybszy sposób. Jednak zamiast chemicznej, antybiotykowej bomy często wystarczy zmienić nieco dietę i sięgnąć po kilka naturalnych sposobów, które były znane przez nasze babcie. Tych kilka prostych trików może sprawdzić, że spokojnie poradzimy sobie z przeziębieniem.

Na co warto się zdecydować?

Sezon chorób mamy w pełni i dlatego przeziębienie przytrafić się może praktycznie każdemu. W związku z tym pierwsze co trzeba zrobić to oczywiście zmienić swoją dietę. Oczywiście, gdy już przeziębienie się pojawi to najczęściej apetyt nie będzie nam dopisywał, ale głodowanie nie będzie dawało szansy na wyzdrowienie. Dlatego przy chorobie trzeba się dobrze odżywiać biorąc pod uwagę między innymi takie kwestie jak spożywanie lekkostrawnych dań a rezygnowanie z mięs, produktów mlecznych i wysokoglutenowych.

Podstawą odżywiania w przypadku przeziębienia powinny się stać kasze. Najlepiej postawić na jaglaną, gryczaną, dodatkowo również ryż pełnowartościowy i pełne spektrum warzyw: cebula, czosnek, dynia, marchew, buraki czy ziemniaki. Do tego dołączyć można cytryny, pomarańcze, żurawinę, suszone i świeże daktyle, zioła oraz przyprawy.

Posiłek obiadowy

Przygotowując posiłek obiadowy również stawiamy na delikatność, dlatego wszelkie zupy kremy będą dobrym wyborem. Jeśli apetyt będzie większy niż tylko na delikatną zupę propozycją mogą być podawane z kaszą pieczone w piekarniku albo parowane warzywa z dodatkiem przypraw, które będą rozgrzewające a więc między innymi kurkumą. Warto oczywiście stawiać na potrawy gotowane oraz ciepłe. Wśród tych dodatków na pewno powinien być czosnek, który będzie uwalniał substancję, która jest naturalnym antybiotykiem.

Bardzo ważne będą napoje

W okresie choroby ważne będzie spożywanie dużej ilości płynów. Wszelkie rozgrzewające napoje dobrze się sprawdzą, ponieważ dzięki nim szybciej usuniemy bakterie. Herbat z imbirem, miodem i cytryną to rozgrzewający klasyk. Można także postawić na sok z cytryny z dodatkiem miodu, pieprzu, kurkumy, imbiru. Pamiętać trzeba, że miód i cytryna nie może być dodawana do wrzątku, ponieważ w wysokiej temperaturze zginą cenne składniki. Warto także postawić na napój z pierzgą, sokiem z cytryny i miodem. Pozyskiwana z pyłku kwiatowego pierzga to produkt pszczeli, który dostarczy nam kilkadziesiąt składników witaminy, makro i mikrolementów oraz liczne enzymy.

Jeśli w okresie choroby pojawi się ból gardła zamiast sięgać po kolejne tabletki do ssania lepiej postawić na płukanki. Dzięki płukaniu gardła i wypluwaniu płynu usuwamy niektóre drobnoustroje a to poprawi leczenie. Na nasz katar czy kaszel świetnie podziała syrop z cebuli. Zalewamy 2-3 cebule miodem i odstawiamy na kilka godzin. Przy kaszlu wsparciem będzie także sok z buraków, który poprawia odporność i będzie także wspomagał odksztuszanie. Można także stosować inhalacje z dodatkiem sody oczyszczonej albo też olejków eterycznych.