Sport to zdrowie – to zdanie jest już truizmem. Każdy z nas wie, że jednym z sekretów długowieczności jest aktywność fizyczna. Dotyczy to zwłaszcza tych wszystkich, którzy spędzają całe dnie siedząc przy biurku w pracy. I właśnie fitness jest odpowiedzią na to, jak zacząć dbać o własną kondycję. Szeroki wybór zajęć fitnessu czyni wybór niełatwym, dlatego też pomocny może okazać się doświadczony i kompetentny instruktor fitness.

fitness

Fitness – jak zacząć?

Przede wszystkim musimy rozpoznać stan naszego organizmu. Wieloletnia przerwa w aktywności fizycznej nie pozwoli nam raczej na wybranie najbardziej wymagających ćwiczeń. Jeśli nasza kondycja jest poprawna, również forsujące ćwiczenia odpadają, przynajmniej na początku. Tylko jeżeli czujemy się naprawdę wysportowani, możemy wybierać ciężkie zestawy ćwiczeń.

Fitness – 3 główne zasady

Istnieją trzy główne zasady prawidłowego treningu fitness. Po pierwsze, zasada ciągłości, która mówi o systematycznym ćwiczeniu. Po drugie, zasada progresji, czyli stopniowania trudności ćwiczeń, które należy wybierać od najłatwiejszych do najtrudniejszych. Po trzecie wreszcie, zasada specjalizacji, podkreślająca konieczność wyboru najlepiej dostosowanych ćwiczeń do naszych potrzeb. Zasady te brzmią prosto i zdroworozsądkowo, niełatwo jednak podążyć za nimi, zwłaszcza w przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z fitnessem. Dla takich osób najlepszym rozwiązaniem najprawdopodobniej będzie wykwalifikowany instruktor fitness.

Instruktor fitness gwarancją sukcesu

Doświadczony instruktor fitness doradzi nam wybór odpowiedniego dla nas cyklu treningowego. Jego nadzór nad naszymi ćwiczeniami ustrzeże nas przed kontuzjami, co jest przecież bardzo ważne. Ponadto instruktora można podpytać o najlepszą dietę w naszym cyklu treningowym. Nie bez znaczenia będzie także wsparcie psychologiczne. Dobry instruktor fitness podniesie nas na duchu w chwilach zwątpienia w siebie, jego obecność niejako wymusza regularność ćwiczeń i wysoki stopień zaangażowania podczas ich wykonywania.

Sport może być bardzo pomocny w uzyskaniu dobrego i zdrowego życia. Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, trzeba zatem pamiętać o tym, po co to robimy. Wizualizacja celów pozytywnych jest bardzo ważna w budowaniu w naszym umyśle odpowiedniego nastawienia. Niektórych lepiej motywuje chęć pozbycia się brzucha, ich motywacja jest z gatunku tych negatywnych. Większość ludzi woli jednakże postępować tak samo jak w życiu, czyli podejmując decyzje z myślą o przyszłości. Niezależnie od rodzaju motywacji, trzeba siły woli i odrobiny wysiłku, by już po dwóch-trzech tygodniach cieszyć się z efektów swojej pracy. Przekonajcie się i wy, że warto!