Przed wiekami traktowano orzechy jako symbol szczęścia i mądrości. Były one przysmakiem traktowanym jako dodatek dla intelektualistów i mędrców. Nie bez powodu właśnie w okresie świąt Bożego Narodzenia orzechy pojawiały się na naszych stołach, nie tylko ładnie wyglądały, ale były symbolem dobrobytu, pomyślności i mądrego gospodarzenia. Orzechy dodatkowo są również idealnym dodatkiem do diet odchudzających ze względu na to, że mają wiele cennych składników odżywczych.

Źródło cennych kwasów tłuszczowych

Podstawowa sprawa to dostarczenie dzięki orzechom do naszego organizmu niezbędnej dawki nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są dla nas bardzo ważne, ponieważ wpływają na regulowanie metabolizmu i mogą ograniczać odkładanie się tkanki tłuszczowej. Szczególnie kwas alfa linolowy jest bardzo cenny tak jak ubichinon z migdałów. Oba te związku obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Należy również powiedzieć, że orzechy to również bomba witaminowa dla naszego organizmu, która dostarcza masę cennych składników mineralnych między innymi takich jak magnez, potas czy fosfor. Około 30 gram orzechów i migdałów będzie w stanie zaspokoić dobowe zapotrzebowanie na witaminę E czy magnez. Jeśli w naszej diecie orzechy będą miały swoje istotne miejsce można oczekiwać, że w ten prosty sposób nasza skóra będzie wyglądać doskonale, do tego będziemy mieli mocne włosy oraz paznokcie a także smukłą talię. Mimo dość wysokiej kaloryczności nie będą nas tuczyć tak jak czekoladowy tort czy kolejny burger.

Walczą ze złym poziomem cukru we krwi

Oprócz tego, że będzie można poradzić sobie ze złym cholesterolem będzie również możliwość regulowania poziomu cukru we krwi. Orzechy poprawiają pamięć oraz koncentrację i działają przeciwko smutkom i lękom. Naukowo udało się udowodnić, że jeśli ktoś spożywa je pięć razy w tygodniu będzie o 20% mniej narażony na nowotwory czy choroby serca. Jeśli orzechy mają dać nam to co wartościowe trzeba je będzie dobrze przechowywać. Nie można tego robić latami, nie mogą się również znajdować w miejscu wilgotnym, gdzie dość szybko będzie się pojawiać na nich pleśń. Obecnie jeśli ktoś nie przepada za orzechami włoskimi nie powinien mieć problemu, ponieważ wybór jest bardzo szeroki, dodatkowo mamy orzechy laskowe, migdały czy nerkowce.

Orzechy nerkowca

Możemy się dowiedzieć, że orzechy nerkowca charakteryzujące się delikatnym słodkim smakiem są bardzo cenne dla naszego organizmu. Zapobiegają one rozwojowi cukrzycy typu 2, co udowodnione jest naukowo. Dodatkowo dzięki nim można będzie radzić sobie z nadmiernymi kilogramami. Orzechy nerkowca mają niski poziom IG, dlatego skutecznie będą stabilizować poziom cukru we krwi i staną się takim elementem, który ograniczy możliwość wystąpienia cukrzycy. Co ciekawe wspierają one również pracę układu sercowo naczyniowego, znajdują się tam bowiem cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, które ograniczą podniesienie się cholesterolu. Jeśli ktoś jest nerwowy doceni dużą dawkę witamin z grupy B a w szczególności niacyny, która będzie w stanie ukoić nasze nerwy, poprawi koncentrację i pamięć.