Przed nami letnie, wakacyjne miesiące. Latem wiele osób lubi spędzać wolny czas wygrzewając się na słońcu. Z jednej strony kąpiele słoneczne to samo zdrowie. Dzięki promieniom słonecznym nasza skóra może wyprodukować witaminę D. Z drugiej jednak strony promieniowanie UV jest niebezpieczne. Przede wszystkim może być ono przyczyną raka skóry. Do tego opalanie się przyspiesza proces starzenia się skóry. Możemy jednak opalać się bezpiecznie pamiętając o stosowaniu kremów z odpowiednim filtrem. Warto jednak pamiętać i przestrzegać kilku zasad. Wtedy krem z filtrem będzie naprawdę skuteczną ochroną przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Jak wybierać krem do opalania?

Każdy preparat do opalania jest oznaczony symbolem SPF, który rozwinięty znaczy: Sun Protection Factor. Skrót SPF mówi nam, jak wysoki stopień ochrony zapewni nam dany filtr. Im jest on wyższy, tym lepiej chroni nas przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych. Wysokość filtra SPF zawsze powinno się dobierać biorąc pod uwagę swoją karnację. Osoby, które zaliczane są do I fototypu (praktycznie w ogóle skóra się nie opala, ma także skłonność do poparzeń), które mają bardzo jasną cerę, powinny wybierać kremy z filtrem SPF 35-30. Preparaty z takim filtrem powinny stosować do 3 dni, następnie mogą wybrać preparat z niższym filtrem, ale nie powinien to być krem z filtrem niższym niż 20 SPF. Osoby należące do fototypu II – ich skóra opala się z dużym trudem, jest skłonna do oparzeń – początkowo powinny postawić na kremy z filtrem SPF 20-30. Po kilku dniach słonecznych kąpieli mogą stosować kremy z filtrem 15-20 SPF. Fototyp III charakteryzuje się skórą, która opala się bez większych problemów, nie ma ona skłonności do poparzeń. W tym przypadku można wybrać krem SPF 12-20. Po tygodniu preparat do opalania można zamienić na ten z filtrem 10-12. Kremów z filtrem 8-12 mogą używać osoby, które zaliczone są do III fototypu. To osoby, które opalają się z łatwością i nie mają skłonności do poparzeń.

Kremy z filtrem o czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim o tym, że ilość promieniowania ultrafioletowego nie wszędzie jest jednakowa. Wzrasta w krajach śródziemnomorskich, tropikach oraz w górach. Dlatego też planując urlop w w miejscach, gdzie nasłonecznienie jest bardzo wysokie, koniecznie trzeba stosować kremy zapewniające najwyższą ochronę. To preparaty, które mają filtr SPF 50. Preparaty te powinny być stosowane także przez dzieci. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany preparat zapewnia ochronę zarówno zarówno przed promieniowaniem UVA i UVB. Należy również pamiętać o tym, aby kremów ochronnych należy stosować nie tylko podczas przebywania na słońcu. Promieniowanie ultrafioletowe dociera do powierzchni ziemi także w pochmurne dni. Kremów z filtrem ochronnym należy używać również zimą.

Intensywne opalanie się to jedna z przyczyn raka skóry. Dla naszej skóry szczególnie groźne jest promieniowanie UVB. Kremy z filtrem UVB i UVA zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Pamiętamy więc, aby przed wyjazdem zapakować do walizki dobry krem z wysokim filtrem SPF.
—–