Joga staje się coraz popularniejszą aktywnością fizyczną także w naszym kraju. O ile na większość zajęć uczęszczają głównie kobiety, ta forma ćwiczeń przeznaczona jest dla każdego, niezależnie od płci, wieku czy kondycji fizycznej.

joga
joga

Co to jest joga?

Joga jest starożytną hinduską filozofią, która nie ogranicza się wcale do zestawu ćwiczeń fizycznych. Pierwotnie była zestawem zasad rozwoju duchowego, dopełnianym jedynie poprzez aktywność ruchową. Dobre praktykowanie ascezy i medytacji wspartych odpowiednimi ćwiczeniami miało posłużyć do zrozumienia istoty świata i wyrwania się z karmicznego kołowrotu wcieleń. W związku z odmiennościami międzykulturowymi, zachód przejął jogę głównie jako zestaw elementów kształtujących ciało i pomagających w zredukowaniu stresu związanego z pracą.

Na czym polega joga?

Na szeroko rozumianym zachodzie, a tym samym i w Polsce, najbardziej rozpowszechnione są dwie odmiany jogi. Pierwszą z nich, zwaną metodą lub jogą Iyengara, polecamy zwłaszcza osobom początkującym, które chciałyby dopiero spróbować swych sił w praktykowaniu jogi. Ta szkoła jogi koncentruje się właśnie na osiągnięciu zrozumienia swojego ciała, prawidłowej kontroli oddechu, uzyskania równowagi fizycznej i duchowej. Nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu ani też specjalnych przygotowań, dzięki czemu mogą uprawiać osoby początkujące.

Drugą z najczęściej spotykanych w Polsce odmian jogi jest ashtanga, zwana niekiedy dynamiczną jogą. Jej praktykowanie wymaga dużo większej sprawności fizycznej, ćwiczenia są bardziej skomplikowane. Specjaliści zalecają przejście na ten rodzaj jogi osobom mającym już doświadczenie z asanami.

Jak zacząć praktykować jogę?

Wybór szkoły lub nauczyciela najlepiej rozpocząć od wykonania dobrego reaserchu. W Polsce istnieje ogromny wybór na tym polu. Warto wcześniej zorientować się, jak długo szkoła istnieje, jakie kwalifikacje posiada nauczyciel, jakie opinie wystawiane są szkole lub nauczycielowi. Te praktyki zapobiegną nie tylko rozczarowaniu jogą, ale przede wszystkim ewentualnym kontuzjom, jakich moglibyśmy doświadczyć, praktykując jogę pod okiem niedoświadczonego nauczyciela.

Korzyści z uprawiania jogi

Uprawianie jogi, podobnie jak każdego innego sportu, wymaga sporej ilości cierpliwości i samozaparcia. Warto jednak spróbować, bo nagrodą jest dużo lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Joga, praktykowana regularnie, może pomagać w likwidowaniu bólów głowy, problemów z krążeniem lub nadwagą, pomagają w leczeniu depresji. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i stawy, uczą kontroli oddechu, co wzmacnia pracę serca i koncentrację umysłu.