Zajęcia w klubie fitness można z grubsza podzielić na trzy główne kategorie. Każda z nich wiąże się z określonymi zaletami, każda może mieć też pewne wady. Wybór najbardziej odpowiadającej nam grupy należy dobrze przemyśleć, by trening nie był czasem straconym.

Trening na własną rękę

Najprostszym i najbardziej chyba popularnym sposobem zajęć w klubie fitness pozostają zajęcia, w których to ćwiczący sam sobie jest sterem, żeglarzem i okrętem. Wykupienie karnetu z określoną miesięcznie liczbą godzin właściwie wystarczy do tego, by rozpocząć uczęszczanie do sal ćwiczeń. Od nas samych zależy, jaki rodzaj ćwiczeń wybierzemy. Jedni preferują bieganie na bieżni lub jazdę na rowerze stacjonarnym, inni korzystają przede wszystkim z urządzeń do ćwiczeń siłowych, które wzmacniają określone partie i grupy mięśni. Największą zaletą tego rodzaju aktywności fizycznej podejmowanej w klubie fitness jest bez wątpienia jej aspekt finansowy, a konkretnie niski koszt, jaki niesie za sobą wybór tej konkretnej ścieżki. Największym zagrożeniem jest natomiast brak szerszego planu treningowego i związana z tym możliwość małej lub nawet żadnej efektywności.

Trening grupowy

Drugą kategorią zajęć w klubie fitness jest wzięcie udziału w zorganizowanych zajęciach grupowych, prowadzonych przez wykwalifikowanego instruktora. W tym wypadku otrzymujemy zdecydowanie większą pewność uzyskania założonego z góry celu, jaki przyświecał nam przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu aktywności fizycznej. Niewątpliwą zaletą jest również wybór konkretnego rodzaju ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy wybierzemy pilates, tradycyjny aerobik czy też bardziej forsowne ćwiczenia w rodzaju ATB, regularne zajęcia pod okiem instruktora na pewno pomagają w uzyskaniu zamierzonych celów.

Trening u trenera osobistego

Ostatnią z form możliwych do przeprowadzenia w klubie fitness jest wersja wynajęcia trenera osobistego. Dobre przygotowanie takiego instruktora do prowadzenia zajęć gwarantuje nam osiągnięcie zgrabnej i smukłej sylwetki w zdrowym ciele. Dodatkowe atuty, jakie oferuje trener personalny, to przede wszystkim gwarancja prawidłowego wykonywania z góry ustalonego planu treningowego, opracowanego zgodnie z naszymi potrzebami i możliwościami. Minusem takiego rozwiązania może być niekiedy wysoki koszt takich zajęć, rosnąca konkurencja na tym rynku sprawia, że ceny wciąż maleją.

Tak w wielkim skrócie wyglądają możliwości czekające na nas w klubach fitness. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, najważniejsze jest jedno – nasze własne zaangażowanie. Warto o tym pamiętać.