Pijawki

Zabiegi wykonywane za pomocą pijawek były stosowane już w dawnych wiekach. Z czasem działania te zaczęły odchodzić do lamusa, aczkolwiek w ostatnim czasie hirudoterapia znów zaczęła wracać do łask. Na czym polega hirudoterapia i kiedy warto korzystać z tego typu zabiegów?
Ogólnie rzecz ujmując, jest to wykorzystywanie niektórych gatunków pijawek do wykonywanych na ciele człowieka zabiegów. Działania te znane były już w starożytności, choć nie zawsze kończyły się sukcesem. Główną przyczyną pojawiających się problemów była nieodpowiednia higiena. Pijawki wykorzystywane do celów leczniczych powinny być hodowane w odpowiednich, sterylnych warunkach, ponadto konieczne jest uwzględnienie odpowiedniej sterylności podczas przeprowadzania zabiegu.

Analizując tę kwestię warto zwrócić uwagę na to, iż pijawki można wykorzystywać podczas leczenie wielu dolegliwości, m.in. parodontozy, choroby zwyrodnieniowej stawów, nie płodności – nota bene, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca. Błędem jest stwierdzenie, że pijawki leczą poprzez wypijanie krwi. Jest to stwierdzenie niezgodne z rzeczywistością. Właściwości lecznicze pijawek polegają na tym, że wydzielają one hirudynę, która posiada właściwości przeciwzakrzepowe, tzw. antykoagulanty.

Zastosowanie pijawek

Hirudoterapia pomaga także w terapii zadrapań, skaleczeń, oparzeń orz ropiejących ran. Pijawki stosowane są także bardzo często podczas działań związanych z gojeniem się ran po operacjach plastycznych oraz przeszczepach skóry. Analizując tę kwestię należy podkreślić, że do hirudoterapii wykorzystuje się zaledwie kilkanaście gatunków pijawek. Jedynym przedstawicielem tej grupy, który żyje w Polsce, jest pijawka lekarska – nota bene, objęta ścisłą ochroną gatunkową. W hirudoterapii wykorzystywane są pijawki hodowane w warunkach sterylnych kultur, dzięki czemu nie ma obawy, że leczona osoba zostanie zakażona niepożądaną bakterią. Należy także dodać, że przeważająca większość pijawek wykorzystywanych w medycynie, to gatunki, których nie można spotkać w polskim środowisku naturalnym. Pijawki te są sprowadzane z innych części globu i hodowane w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Należy podkreślić, że każda dolegliwość wymaga stosowania innych kultur pijawek.