Bieganie uważane jest za jedną z najlepszych form ruchu. Podczas biegu aktywizowane są niemal wszystkie mięśnie, wzrasta tętno, a płuca lepiej oddychają. Co istotniejsze, biegać można właściwie w każdym wieku. Nie bez znaczenia jest i to, że bieganie nie wymaga drogiego specjalistycznego sprzętu, do jego uprawiania nie potrzebujemy też specjalnych pomieszczeń lub boisk. Z uwagi na wszystkie wymienione wyżej zalety biegania pozostaje tylko zacząć biegać. Doradzamy jak to zrobić, by było to najbardziej efektywne ćwiczenie.

W tym kraju można być tylko pijakiem lub bohaterem. Normalni ludzie nie mają tu nic do roboty.
Jakie buty do biegania wybrać?

W bieganiu najważniejsze są oczywiście nogi. Składają się z kilkudziesięciu mięśni i kości, należy zatem zadbać, by nasze przebieżki nie stały się przyczyną utraty zdrowia. Dobre buty do biegania muszą spełniać podstawową rolę – dawać komfort podczas biegu. Nie muszą być drogie, nie muszą także być renomowanej marki. Przede wszystkim mają być wygodne i przeznaczone do biegania właśnie. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za parę.

Ubiór do biegania

Wszystko oczywiście zależy przede wszystkim od pory roku. W lecie przydadzą się inne rzeczy niż w zimie, co jest zrozumiałe. Zimowe bieganie wymaga zatem większej inwestycji, biegacz potrzebuje bowiem odpowiedniej kurtki, czapki i cieplejszej odzieży sportowej w ogóle. Koszta zatem rosną,ale tutaj również wybór dostępnych na rynku ubrań jest tak szeroki, że każdy bez większego wysiłku znajdzie ofertę dopasowaną do możliwości swojego portfela. Najistotniejszy przy wyborze odpowiedniego ubioru do biegania jest komfort użytkowania. Bielizna termooizolacyjna jest najlepsza pod tym względem. Odprowadza pot na zewnątrz, nie nasiąkając przy tym wilgocią. Używający takiej odzieży biegacz dłużej pozostaje rozgrzany, co jest nie bez znaczenia, bo utrzymuje organizm w odpowiedniej temperaturze.

Bieganie a dieta

Wiele osób rozpoczyna bieganie wierząc w magiczny wpływ biegania na zrzucenie dodatkowych kilogramów. Ogromna część z tych osób szybko przekonuje się, że zależność pomiędzy uprawianiem biegów a chudnięciem wcale nie jest taka oczywista. Niezależnie od motywacji zmiana złych nawyków żywieniowych i dawka regularnego wysiłku fizycznego na pewno pomogą uporać się z problemem nadwagi.
Bieganie to samo zdrowie, trzeba jednak bezwzględnie pamiętać o jednym: ruch ma nam sprawiać przyjemność, nie ma potrzeby nadmiernie się forsować. Nawet półgodzinne przebieżki wolnym tempem sprawią, że poczujemy się znacznie lepiej.