Bieganie postrzegamy powszechnie jako sport dla każdego. Łatwo i tanio można zacząć uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej, każdy robił to od lat najmłodszych. Problem pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy przydarza się nam kontuzja. Wiele osób wręcz twierdzi, że bieganie jest właśnie sprawcą wielu schorzeń. Gdzie leży prawda?

bieganie

Bieganie to sztuka

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że bieganie to także zbiór pewnych zasad dotyczących poruszania się. Kroki, jakie wykonujemy podczas biegu, naprawdę mają znaczenie. Nie możemy zapominać również o odpowiednim obuwiu, dostosowanym do podłoża, na którym biegamy.

Najważniejszym błędem, popełnianym niestety najczęściej przez osoby próbujące zmienić swą kondycję lub wagę przez bieganie, jest brak rozgrzewki. Prawidłowo wykonane kilka ćwiczeń pozwoli nam na cieszenie się bieganiem ze spokojnym umysłem. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka jest niemal stuprocentową gwarancją uniknięcia kontuzji, zwłaszcza tych wynikających z obciążenia naszego organizmu.

Bieganie rozsądne

Wiele osób popełnia również dwa inne błędy, które mogą prowadzić do kontuzji i pogorszenia wręcz stanu zdrowia. Pierwszym z nich jest zbyt szybkie oczekiwanie świetnych rezultatów. Musimy pamiętać o tym, że nie jesteśmy tak sprawni, jak dzieci i młodzież, nie będziemy zatem biegać w tempie, w jakim zdarzało się to na szkolnych zajęciach wychowania fizycznego. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na bieganie dla poprawy zdrowia. Zdecydowanie lepiej jest rozpocząć treningi biegowe od bardzo wolnego truchtu, by potem spokojnie zwiększać prędkość. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy nie tylko kontuzji, ale także rozczarowania i zniechęcenia do biegania.

Drugim z bardzo częstych błędów, popełnianych przez początkujących biegaczy, jest zbytnie forsowanie swojego organizmu. Tutaj również należy zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek i nie zakładać z góry, że przebiegniemy bardzo długi dystans w trakcie pierwszego lub drugiego treningu. Oczywiście, można zmusić swoje ciało do takiego wysiłku, ale jedynym efektem takiego rodzaju postępowania będzie obolałe ciało i kiepska forma psychiczna. Zdecydowanie lepiej jest staranne zaplanowanie zarówno długości jak i częstotliwości własnych treningów.

Bieganie z całą pewnością jest sportem dla każdego. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie każdy będzie chciał lub mógł brać udział w maratonach. Aktywność ruchowa ma przede wszystkim służyć naszemu zdrowiu i być źródłem relaksu dla umysłu. Tylko takie podejście do biegania pozwoli nam cieszyć się nie tylko lepszą kondycją fizyczną, ale także samopoczuciem psychicznym.